*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی2 


افق پارسایی2 شماره خبر: ٣٢٢٤٦٥ ١١:٠٠ - 1392/04/01   حسنعلي اصفهاني(نخودکي)(ره) ارسال به دوست نسخه چاپي


حسنعلي اصفهاني(نخودکي)(ره)

توصيه‌هاي چهارده‌گانه از عالم عارف حضرت آيةالله شيخ حسنعلي اصفهاني(نخودکي)(ره)


اول: آن‌که نمازهاي يوميه خويش را در اول وقت آن‌ها به جاي آوري. دوم: آن‌که در انجام حوايج مردم، هرقدر که مي‌تواني بکوشي و هرگز مينديش که فلان کار بزرگ از من ساخته نيست،‌ زيرا اگر بنده خدا در راه حق، گامي بردارد، خداوند نيز او را ياري خواهد فرمود. سوم: آن‌که سادات را بسيار گرامي و محترم شماري و هرچه داري، ‌در راه ايشان خرج و صرف کني و از فقر در اين کار پروا منمايي. اگر تهيدست گشتي، ديگر تو را وظيفه‌اي نيست. چهارم: از تهجد و نماز شب غفلت مکن و تقوا و پرهيز پيشه خود ساز. پنجم: به آن مقدار تحصيل کن که ...

اول: آنکه نمازهاي يوميه خويش را در اول وقت آنها به جاي آوري.

دوم: آنکه در انجام حوايج مردم، هرقدر که ميتواني بکوشي و هرگز مينديش که فلان کار بزرگ از من ساخته نيست، زيرا اگر بنده خدا در راه حق، گامي بردارد، خداوند نيز او را ياري خواهد فرمود.

سوم: آنکه سادات را بسيار گرامي و محترم شماري و هرچه داري، در راه ايشان خرج و صرف کني و از فقر در اين کار پروا منمايي. اگر تهيدست گشتي، ديگر تو را وظيفهاي نيست.

چهارم: از تهجد و نماز شب غفلت مکن و تقوا و پرهيز پيشه خود ساز.

پنجم: به آن مقدار تحصيل کن که از قيد تقليد وارهي.

ششم: بدانکه انجام امور مکروه، موجب تنزل مقام بنده خدا ميشود و به عکس، اتيان مستحبات، مرتبه او را ترقي ميبخشد.

هفتم: بدانکه در راه حق و سلوک اين طريق، اگر به جايي رسيدهام، به برکت بيداري شبها و مراقبت در امور مستحب و ترک مکروهات بوده است، ولي اصل و روح همه اين اعمال، خدمت به ذراري ارجمند رسولاکرم(صلی الله علیه و آله) است.

هشتم: عمده نظر در دو مطلب است: يکي غذاي حلال، دوم توجه در نماز و اصلاح آن. اگر اين دو درست باشد، باقي درست است. عمده همّ حقير، اصلاح قلب است و ذکر «يا حي و يا قيوم» سحرگاه براي همين است.

نهم: بينالطلوعين را به چهار قسمت تقسيم کنيد: يکي اذکار و تسبيح، ديگر ادعيه، سوم قرائت قرآن و بالاخره فکري در اعمال روز گذشته. اگر موفق به طاعتي بودهايد، شکري کنيد؛ و اگر خداي نکرده ابتلا به معصيتي يافتهايد، استغفار کنيد.

دهم: ديگر آنکه هر روز صدقه دهيد، ولو به وجه مختصر. شبها قدري در بياعتباري دنيا و انقلاب آن فکر نماييد و ملاحظه کنيد که دنيا با اهل دنيا چگونه سلوک ميکند.

يازدهم: در مورد ذکر، در آغاز چند صلوات فرستاده و دل را حاضر کنيد و بعد مشغول ذکر شويد.

دوازدهم: براي توفيق تهجد و گشايش در کار؛ هر صبح از تلاوت قرآن مجيد مخصوصاً يس غفلت منما.

سيزدهم: حرارتي که بر اثر مصاحبت با مردان بد و شرور در مزاج آدمي پديد ميآيد، جز بهوسيله سردي و برودت مصاحبت با نيکان و مردم صالح زايل نميگردد.

چهاردهم: بزرگان خيلي بر احتراز از مجالست با منکرين تأکيد دارند و گفتهاند ضرري که يک وسوسه به وجود ميآورد، در طول سالهاي دراز ممکن نيست بتوان آن را رفع کرد.                                       

منبع: اقتباس از نامه‌هاي عرفاني از کتاب نشان از بي‌نشان‌ها


خروج
جمعه ٠٤ بهمن ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام