*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی 11 


افق پارسایی 11 شماره خبر: ٣٨٤٥٨٢ ١٥:٥١ - 1395/08/04   حقوق متقابل استاد و شاگرد ارسال به دوست نسخه چاپي


حقوق متقابل استاد و شاگرد

حقوق متقابل استاد و شاگرد


حق استاد تو این است که به او احترام گذارى، محضرش را موقر دارى، با دقت به سخنانش گوش بسپارى، رویت به او باشد و به او توجه نمایى، صدایت را بر او بلند نکنى، هرگاه کسى از او سؤالى کند تو جواب ندهى، بلکه بگذارى خودش جواب دهد. ...

امام سجاد علیه‌السلام : حق سائسک بالعلم: التعظیم له، والتوقیر لمجلسه، وحسن الاستماع إلیه، والإقبال علیه، وأن لا ترفع علیه صوتک، وأن لا تجیب أحدا یسأله عن شیء حتى یکون هو الذی یجیب، ولا تحدّث فی مجلسه أحدا، ولا تغتاب عنده أحدا، وأن تدفع عنه إذا ذکر عندک بسوء، وأن تستر عیوبه، وتظهر مناقبه، ولا تجالس له عدوّا، ولا تعادی له ولیّا، فإذا فعلت ذلک شهد لک ملائکة الله بأنّک قصدته وتعلّمت علمه لله‏ جلّ اسمه لا للناس.

حق استاد تو این است که به او احترام گذارى، محضرش را موقر دارى، با دقت به سخنانش گوش بسپارى، رویت به او باشد و به او توجه نمایى، صدایت را بر او بلند نکنى، هرگاه کسى از او سؤالى کند تو جواب ندهى، بلکه بگذارى خودش جواب دهد.

در محضر او با کسى سخن نگویى؛ در حضور او از کسى غیبت نکنى؛ اگر پیش تو از او بدگویى شود، از وى دفاع کنى. عیبهایش را بپوشانى، خوبیها و صفات نیکش را آشکار سازى، با دشمن او همنشینى نکنى و با دوستش دشمنى نورزى.

هرگاه این کارها را کردى، فرشتگان خدا درباره‏ات گواهى دهند که تو براى رضاى خداوند جل اسمه، نه براى مردم، نزد آن استاد رفته‏اى و دانش او را فراگرفته‏اى.

منبع: الخصال/1/567؛ منتخب میزانالحکمة /۴۰۰

وأمّا حقّ رعیّتک بالعلم؛ فأن تعلم أنّ الله قد جعلک لهم فیما آتاک من العلم؛ و ولاّک من خزانةالحکمة؛ فإن أحسنت فیما ولاّک الله من ذلک و قمت به لهم مقام الخازن الشفیق؛ الناصح لمولاه فى عبیده؛ الصابر المحتسب الذى إذا رأى ذا حاجة أخرج له من الاموال التى فى یدیه کنت راشدا؛ و کنت لذلک آملا معتقدا وإلا کنت له خائنا و لخلقه ظالما و لسلبه و عزّه متعرّضاً.

حق زیردستان علمی (شاگردان) آن است که بدانی، علمی که خدا به تو داده، و خزانه حکمت که به تو سپرده برای خدمتگزاری به آنهاست. پس اگر در آموزش مردم نیکی کرده و با آنان به نرمی رفتار کنی و بر آنان خشم نگیری و از آنان ملول نشوی، خداوند از فضل و کرم خود بر دانش تو میافزاید و اگر مردم را از دانش خود محروم ساخته و هنگام آموزش، با آنان به تندی رفتار کردی، بر خدا لازم است که دانش و صفای آن را از تو بگیرد و تو را از جایگاه بلندی که در دلها داری، پایین آورد.

منبع: تحفالعقول/261

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
جمعه ٠٢ اسفند ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام