*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی 11 


افق پارسایی 11 شماره خبر: ٣٨٤٥٨٠ ١٥:٤١ - 1395/08/04   مقام عالمان راستین از نگاه امام حسن عسکری‌ علیه‌السلام  ارسال به دوست نسخه چاپي


مقام عالمان راستین از نگاه امام حسن عسکری‌ علیه‌السلام

مقام عالمان راستین از نگاه امام حسن عسکری‌ علیه‌السلام


روز قیامت علماى شیعه ما عهده‌‏دار محبین و اهل ولایت ناتوان ما مى‏‌باشند، و در حالى پا در آن ساحت گذارند که نور از تاج سرشان مى‏‌تابد، و بر سر هر کدام تاجى زیباست، و این انوار در تمام عرصه و سراى قیامت تا مسیر سیصد هزار سال پخش مى‌‏‌شود، و پرتو نور آن تاج‌ها، تمام صحنه قیامت را در بر مى‏‌‌گیرد. ....

روز قیامت علماى شیعه ما عهده‏دار محبین و اهل ولایت ناتوان ما مى‏باشند، و در حالى پا در آن ساحت گذارند که نور از تاج سرشان مى‏تابد، و بر سر هر کدام تاجى زیباست، و این انوار در تمام عرصه و سراى قیامت تا مسیر سیصد هزار سال پخش مىشود، و پرتو نور آن تاجها، تمام صحنه قیامت را در بر مى‏‌‌گیرد. و در آنجا تمام یتیمانى که کفالتشان را بر عهده داشته، و از تاریکى جهل رهایش ساخته، و از حیرت گمراهى خارجشان کرده، با پرتوى از آن نور مرتبط شده، و چنگ انداخته و بالا روند تا روبروى بالاى بهشت رسند. آن وقت هر کدامشان را در منازل از پیش تعیین شده در کنار اساتید و معلمینشان‏ فرو آورده، و به خدمت امامانى که بهسوى آنان مى‏خواندند حاضر نمایند. و پرتو نور این تاجها، دشمنان اهلبیت را کور و کر و لال نموده و به سوى آتش سوق دهد.

منبع: الاحتجاج، ترجمه جعفرى/‏۱/۱۲

جمعى از دوستداران آلمحمد علیهم‌السلام [از نظر علمى‏] مسکین و فقیرند،‌‌ همان گروهى که در برابر دشمنان ما ناتوان بوده، و مورد اعتراض و ملامت و طعن مخالفان واقع مى‏شوند، بنابراین یارى و مساعدت نمودن به این فقرا افضل و برتر از کمک کردن به فقراى معمولى بى‏مال و ثروت است. و هر که از این جماعت دستگیرى نموده، و با سلاح علم و برهان در برابر دشمن نیرو بخشد، و فقر و عجز آنان را برطرف نموده و بر دشمن چیره گرداند، خداوند متعال نیز آنان را پیوسته در مقابل دشمنان از شیاطین انس و جن پیروز نموده، و عجز و ناتوانى را بر مخالفینشان مستولى فرماید.

منبع: همان/‏۱/13

امام عسکرى علیه‌السلام میفرماید: أمیرالمؤمنین علیه‌السلام فرمودند: «هر کس بنده عاجز از علم و معرفتى را تقویت نموده و در برابر دشمن تجهیز و غالب نماید، خداوند نیز به وقت بازپرسى در قبر، این کلمات را به او تلقین فرماید: «الله پروردگار من، و محمد پیغمبر او، و علىبن ابىطالب جانشین پیغمبر است، و کعبه، قبله من، و قرآن مایه سعادت و خوشبختى من است، و اهل ایمان برادران من هستند.» آنگاه از جانب خداوند خطاب مى‏رسد که سخن حق را اظهار کردى و اعتقاد صحیحت را بیان نمودى، پس مقام و منازل رفیع بهشت را برایت واجب نمودم. در این حال قبر او تبدیل به یکى از باغهاى خوش منظره بهشت مى‏گردد.

منبع: همان/‏۱/13

و نیز از امام عسکری علیه‌السلام روایت شده که فرمودند: روزى دو زن که با هم در مسئله‏اى مذهبى اختلاف داشتند بهخدمت حضرت فاطمه سلام‌الله‌علیها رسیده و نظرشان را اظهار نمودند، آنگاه آن حضرت سلام‌الله‌علیها دلیل و برهان خود را مطابق عقیده آنکه اعتقادش صحیح و ادعایش درست بود اقامه نمودند؛ و پس از مشاهده سرور و خوشحالى زن مؤمنه، به او فرمودند:

خوشحالى فرشتگان به سبب ظهور و غلبه حق، بیش از شادى تو بوده، و حزن و اندوه شیطان و یارانش بیش از حزن و اندوه آن زنى است که در عقیده باطل خود مغلوب شده است.

منبع: بحارالانوار/2/8

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
چهارشنبه ٢٤ مهر ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام