*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی 11 


افق پارسایی 11 شماره خبر: ٣٨٤٥٦٧ ١٤:٠٥ - 1395/08/04   آیةالله‌العظمی موسوی اردبیلی آیةالله‌العظمی موسوی اردبیلی  ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله‌العظمی موسوی اردبیلی آیةالله‌العظمی موسوی اردبیلی

شرکت در درس اخلاق و کسب فضایل اخلاقی، ضرورتی مهم برای طلاب


طلاب به متون قوی درسی قدیم توجه داشته باشند، نباید به بهانه کمبود وقت از این متون فاصله بگیریم و به اندک بهانه‌ای آن‌ها را کنار بگذاریم. راهی که شما انتخاب کرده‌اید، راه مبارک و باارزشی است و این راه باارزش طلبگی، شرایطی دارد که اگر رعایت شود، خیر دنیا و آخرت را به همراه دارد و اگر خدای نخواسته با کاهلی و بی‌توجهی سپری گردد، به بیراهه منتهی می‌شود. ....

طلاب به متون قوی درسی قدیم توجه داشته باشند، نباید به بهانه کمبود وقت از این متون فاصله بگیریم و به اندک بهانهای آنها را کنار بگذاریم.

راهی که شما انتخاب کردهاید، راه مبارک و باارزشی است و این راه باارزش طلبگی، شرایطی دارد که اگر رعایت شود، خیر دنیا و آخرت را به همراه دارد و اگر خدای نخواسته با کاهلی و بیتوجهی سپری گردد، به بیراهه منتهی میشود.

جدیت در تحصیل، اولین شرط طلبگی است. این جدیت باید با استمرار حضور در درس، پیش مطالعه، انجام مباحثه، دقت در فراگیری از استاد و اصرار بر رفع اشکالات، خود را نشان دهد؛ البته این امور در میان طلاب قدیم رعایت میشد، ولی متأسفانه الان مورد غفلت قرار گرفته است.

رعایت تقوا، شرط دیگر موفقیت در طلبگی است. دروس دینی وقتی میتواند برای فرد و جامعه مفید و کارساز باشد که در کنار آن، تقوای الهی در تمام شئونات فردی و اجتماعی مورد توجه قرار گیرد؛ به نحوی که در همه بخشهای زندگی انسان خود را نشان دهد.

شالوده و اساس کسب فضیلتهای اخلاقی باید در سن جوانی بنیان نهاده شود که اگر این مهم رعایت نشود، در سنین بعد رفع، رذالتها و کجیها مشکل خواهد شد.

مسئله دیگر در کسب فضایل، قرائت قرآن است، که فرد هر روز، هر چند به مقدار کم، این کار باید مداومت داشته باشد؛ البته قرائت قرآن همراه با تدبر و توجه به معانی و مفاهیم آن اثرگذارتر خواهد بود.

محاسبه نفس، یکی از مسایلی مهمی است که در بحث سیر و سلوک مطرح است، هرچند به صورت هفتگی باشد؛ به این معنا که ساعاتی از هفته یا شبانهروز را در خلوت به ارزیابی اعمال خوب و بد خود بپردازد. یکی از مباحث مهم و ضروری برای طلاب شرکت در درس اخلاق و کسب فضایل اخلاقی است. در قدیم بزرگانی مثل شیخ انصاری قدس‌سره که مرجع زمان خود بودند، به صورت هفتگی در کنار اشتغالات علمی در درس اخلاق ملاحسینقلی همدانی قدس‌سره که از شاگردان حوزه فقه شیخ بوده است، شرکت میکردهاند.

مطالعه تاریخ اسلام در همه بخشها و همینطور مطالعه تاریخ زندگی عالمان برجسته شیعه و مصائبی که آنها در مسیر طلبگی طی کردهاند، از موارد لازم برای طلاب علوم دینی است که پرداختن به آن در این مسیر ارزشمند، به انسان کمک میکند.

منبع: حوزهنت پایگاه اطلاعرسانی حوزه

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
چهارشنبه ٢٤ مهر ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام