*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی 10 


افق پارسایی 10 شماره خبر: ٣٧٨٩١٣ ٠٨:٤٧ - 1395/03/17   ضیافتی با میزبانی خدا ارسال به دوست نسخه چاپي


ضیافتی با میزبانی خدا

ضیافتی با میزبانی خدا


طبق فرمایش حضرت رسول اکرم‌ صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم (به حسب خطبه‏اى که به آن‌حضرت منسوب است) همه بندگان در ماه مبارک رمضان به مهمانى خداوندتعالى دعوت شده‏اند و مهمان پروردگار خود مى‏باشند. آن‌جا که مى‏فرماید: ایّهاالناس، إنّه قد اقبل الیکم شهرالله... و قد دعیتم فیه إلى ضیافةالله. (وسایل‌الشیعه؛ ج7، ص227) ...


طبق فرمایش حضرت رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم (به حسب خطبه‏اى که به آنحضرت منسوب است) همه بندگان در ماه مبارک رمضان به مهمانى خداوندتعالى دعوت شده‏اند و مهمان پروردگار خود مى‏باشند. آنجا که مى‏فرماید: ایّهاالناس، إنّه قد اقبل الیکم شهرالله... و قد دعیتم فیه إلى ضیافةالله. (وسایلالشیعه؛ ج7، ص227)

...اقلاً به آداب اولیه روزه عمل نمایید؛ و همان طور که شکم را از خوردن و آشامیدن نگه مى‏دارید، چشم و گوش و زبان را هم از معاصى باز دارید. از هماکنون بنا بگذارید که زبان را از غیبت، تهمت، بدگویى و دروغ نگه داشته، کینه، حسد، و دیگر صفات زشت شیطانى را از دل بیرون کنید. اگر توانستید، انقطاع إلىالله حاصل نمایید؛ اعمال خود را خالص و بى‏ریا انجام دهید؛ از شیاطین انس و جن منقطع شوید. لیکن به حسب ظاهر از رسیدن و دست یافتن به چنین سعادت ارزنده‏اى مأیوس مى‏باشیم؛ اقلاً سعى کنید روزه شما مشفوع به محرمات نباشد.

در این ماه شریف، که به مهمانسراى الهى دعوت شده‏اید، اگر به حقتعالى معرفت پیدا نکردید یا معرفت شما زیادتر نشد، بدانید در ضیافةالله درست وارد نشدید و حق ضیافت را بهجا نیاوردید. نباید فراموش کنید که در ماه مبارک، که شهرالله مى‏باشد و درهاى رحمت الهى به روى بندگان باز است و شیاطین و اهریمنان- به حسب روایت- (وسایلالشیعه؛ ج7، ص224) در غل و زنجیر به سر مى‏برند، اگر شما نتوانید خود را اصلاح و مهذب نمایید، نفس اماره را تحت مراقبت و کنترل خود درآورید، هواهاى نفسانیه را زیر پا گذاشته علاقه و ارتباط خویش را با دنیا و مادیت قطع کنید، بعد از پایان یافتن شهر صیام، مشکل است بتوانید این مسایل را به مرحله عمل درآورید.

صبغةالله، مقابل صبغه شیطان است. و کسى که دنبال هواى نفس رفت و از شیطان متابعت کرد، بهتدریج به صبغه او درمى‏آید. شما تصمیم بگیرید لااقل در این یک ماه از خود مراقبت به عمل آورید؛ از گفتار و کردارى که خداوند تبارک و تعالى راضى نیست اجتناب ورزید. از هماکنون در همین مجلس با خداى خود عهد ببندید که در ماه مبارک رمضان از غیبت، تهمت و بدگویى نسبت به دیگران، خوددارى کنید. زبان، چشم، دست، گوش و سایر اعضا و جوارح را تحت اراده خود درآورید.

اعمال و اقوال خود را مراقبت نمایید، شاید همین عمل شایسته موجب گردد که خداوند تبارک و تعالى به شما توجه فرموده توفیق عنایت کند؛ و پساز سپرىشدن شهر صیام، که شیاطین از زنجیر رها مى‏گردند، شما اصلاح شده باشید و دیگر فریب شیطان را نخورید و مهذب گردید.

دایماً متوجه باشید این عملى که مى‏خواهید انجام دهید، این سخنى که مى‏خواهید بر زبان آورید، این مطلبى که دارید استماع مى‏کنید، از نظر شرع چه حکمى دارد؟ این آداب اولى و ظاهرى صوم است؛ اقلاً به این آداب ظاهرى صوم پابند باشید.

مسلمین باید از شما در امان باشند. کسى که دیگر مسلمانان از دست و زبان و چشم او در امان نباشند، در حقیقت مسلمان نیست (اصول کافى؛ ج3، ص331)؛ مسلمان ظاهرى و صورى مى‏باشد؛ لاالهالاالله صورى گفته است.

اگر خداى نخواسته، خواستید به کسى جسارت کنید، اهانت نمایید، مرتکب غیبت شوید، بدانید که در محضر ربوبى هستید؛ مهمان خداى متعال مى‏باشید، و در حضور حقتعالى به بندگان او اسائه ادب مى‏کنید؛ و اهانت به بنده خدا، اهانت به خداست. اینان بندگان خدا هستند؛ خصوصاً اگر اهل علم بوده در صراط علم و تقوى باشند. گاهى مى‏بینى که انسان به واسطه این امور به جایى مى‏رسد که در وقت مرگ خدا را تکذیب مى‏کند! آیات الهى را منکر مى‏گردد: ثُمَّ کانَ عاقبةُالّذین اساؤا السّواى أن کَذَّبوا بآیاتِالله و کانوا بها یَسْتَهْزِؤن (روم/10) این امور بهتدریج واقع مى‏شود. امروز یک نظر غیر صحیح، فردا یک کلمه غیبت، و روز دیگر اهانتى به مسلمان و... کم کم این معاصى در قلب انباشته مى‏گردد، و قلب را سیاه کرده، انسان را از معرفةالله باز مى‏دارد؛ تا به آنجا مى‏رسد که همهچیز را انکار کرده، حقایق را تکذیب مى‏نماید.

قلب انسان مانند آینه صاف و روشن است، و بر اثر توجه فوق العاده به دنیا و کثرت معاصى کدر مى‏شود؛ ولى اگر انسان لااقل صوم را براى حقتعالى خالص و بى‏ریا انجام دهد (نمى‏گویم عبادات دیگر خالص نباشد، همه عبادات لازم است خالص و بى‏ریا انجام گیرد.) این عبادت را که اعراض از شهوات، اجتناب از لذات، و انقطاع از غیر خداست، در این یک ماه بهخوبى انجام دهد، شاید تفضل الهى شامل حال او شده، آینه قلبش از سیاهى و کدورت زدوده گردد. و امید است که او را از عالم طبیعت و لذات دنیوى منحرف و منصرف سازد؛ و آنگاه که مى‏خواهد وارد شب قدر شود، نورانیتهایى که در آنشب براى اولیا و مؤمنین حاصل مى‏شود، به دست آورد.

مهمان باید لااقل میزبان را بشناسد و به مقام او معرفت داشته باشد، و به آداب و رسوم مجلس آشنا بوده سعى کند عملى بر خلاف اخلاق و نزاکت از او سر نزند. مهمان خداوند متعال باید به مقام خداوندى حضرت ذیالجلال عارف باشد- مقامى که ائمه علیهم‌السلام، و انبیاى بزرگ الهى همیشه دنبال معرفت بیشتر و شناخت کامل آن بوده‏اند و آرزو داشتند که به چنین معدن نور و عظمتى دست یابند. و أنر أبصار قلوبنا بضیاء نظرها إلیک، حتّى تخرق أبصارالقلوب حجبالنّور فتصل إلى معدن العظمة. ضیافةالله همان معدن عظمت است. خداوند تبارک و تعالى براى ورود به معدن نور و عظمت از بندگانش دعوت فرموده است، لیکن بنده اگر لایق نباشد، نمى‏تواند به چنین مقام باشکوه و مجللى وارد گردد.

خداوندتعالى بندگان را به همه خیرات و مبرّات و بسیارى از لذات معنوى و روحانى دعوت فرموده است، ولى اگر آنان براى حضور در چنین مقامات عالیه‏اى آمادگى نداشته باشند، نمى‏توانند وارد آن شوند. با آلودگى‏هاى روحى، رذایل اخلاقى، معاصى قلبیه و قالبیه، چگونه مى‏توان در محضر ربوبى حضور یافت و در مهمانسراى ربّالارباب که معدن العظمة مى‏باشد، وارد شد؟

لیاقت مى‏خواهد؛ آمادگى لازم است. با روسیاهیها و قلبهاى آلوده که به حجابهاى ظلمانى پوشیده شده است، این معانى و حقایق روحانى را نمى‏توان درک کرد. باید این حجابها پاره گردد و این پرده‏هاى تاریک و روشنى که بر قلبها کشیده شده و مانع وصال إلىالله گردیده، کنار رود، تا بتوان در مجلس نورانى و با شکوه الهى وارد شد.

منبع: جهاد اکبر یا مبارزه با نفس، امام خمینى قدس‌سره ؛ با تلخیص

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
جمعه ٠٢ اسفند ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام