*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > اربعین 2 


اربعین 2 شماره خبر: ٤٠٣٦٤٨ ١٣:٢٧ - 1397/08/15    شما را به خدا به نماز اهمیت بدهید !  رهنمود‌های آیت‌الله‌العظمی سیستانی  به زائران اربعین حسینی  ارسال به دوست نسخه چاپي


 شما را به خدا به نماز اهمیت بدهید ! رهنمود‌های آیت‌الله‌العظمی سیستانی به زائران اربعین حسینی

شما را به خدا به نماز اهمیت بدهید !


بعد‌از حمد و سپاس خداوند، شایسته است مؤمنانی که خداوند توفیق این زیارت شریف را نصیبشان کرده است، بدانند که خداوند تبارک و تعالی عبادت و بندگی اولیا و اوصیا را به‌عنوان الگویی برای مردم قرار داده است تا از آن پند گیرند و رهنمودهایشان را به‌کار بندند...

 

بسماللهالرحمنالرحیم

الحمدلله رب العالمین والصلاة والسلام على سیدنا محمد وآله الطاهرین

1. بعداز حمد و سپاس خداوند، شایسته است مؤمنانی که خداوند توفیق این زیارت شریف را نصیبشان کرده است، بدانند که خداوند تبارک و تعالی عبادت و بندگی اولیا و اوصیا را بهعنوان الگویی برای مردم قرار داده است تا از آن پند گیرند و رهنمودهایشان را بهکار بندند.

2. خداوند در دلهای مردمان میل به زیارت بارگاه این بزرگان را قرار داده است تا نام و یاد آنان جاودانه شود و درجه آنان در نزد مردمان روز بهروز فزونتر گردد تا این زیارت یادآور پروردگار، تعلیمات و احکام او باشد؛ چراکه این بزرگواران عالیترین نمونه در طاعت خداوند سبحان و جهاد در راه او و فداکاری برای دین استوارش بودند.

3. ما اگر چه محضر ائمه معصومین علیهم السلام و اهلبیت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم را درک نکردهایم اما از آنان آموختهایم و بهدست مبارک آنان تربیت شدهایم، چون خداوند تعالی برای ما تعالیم و دیدگاههای آنان را حفظ فرموده و میل به زیارت آنان را در نهاد ما نهاده است تا نمونههایی ممتاز برای ما باشند و بدینوسیله میزان صداقت آرزوهای ما برای حضور در کنار آنان و استجابت پندها و تعالیمشان را بسنجد؛ همانگونه که کسانی که با آنان زیستند و در محضر مبارکشان حضور یافتند (اشاره به حضور پایمردانه یاران امام حسین علیه السلام در روز عاشورا) و صدق ادعاهایشان آزموده شد. پس مبادا آرزوهایی که بر زبان میآوریم، آرزوهایی راستین نباشد!

4. باید بدانیم هنگامی که ما بنا بر خواسته آنان عمل کردیم، میتوانیم دعا کنیم که با یاران شهید ایشان محشور شویم. از امیرالمؤمنان علیه السلام روایت شده است که ایشان در جنگ جمل فرمودند: «قومی آرزوی همراهی ما را دارند که هنوز در صلب پدر و رحم مادرشان هستند.» پس هر کس از ما که آرزوی با ائمه بودنش راستین است، عمل به تعالیم، پیروی از دستورات آنان و تزکیه و ادب به آداب آنان در نزد وی سخت نیست.

5. شما را به خدا به نماز اهمیت بدهید. - آنچنان که در حدیث شریف آمده است- نماز ستون دین و معراج مؤمن است، پس اگر آن پذیرفته شد، مابقی نیز پذیرفته میشود و اگر مقبول نگردد، مابقی هم مقبول نخواهد گردید. شایسته است نسبت به ادای آن در اول وقت اهتمامی ویژه داشته باشیم، چراکه دوست داشتنیترین بندگان پروردگار در نزد وی، کسانی هستند که زودتر از دیگران، دعوت وی را اجابت میکنند.

6. شایسته است که مؤمن در اول وقت نماز به عبادت دیگری نپردازد، چراکه نماز برترین عبادتهاست. از اهلبیت علیهم السلام نقل شده «کسی که نماز را سبک بشمارد، از شفاعت ما بینصیب میماند». در مورد شدت توجه امام حسین علیه السلام به نماز در روز عاشورا همین یک جمله بس، که به شخصی از یارانش که اول وقت نماز را به ایشان یادآور شد، فرمودند: «نماز را به یاد من آوردی، خداوند همیشه تو را از نمازگزاران قرار دهد»؛ ایشان زیر باران تیرهایی که از جانب دشمن میآمد، نماز را برپای داشتند.

7. بهخاطر خدا به حجاب و پوشش اهمیت بدهید. این مسئله از مهمترین چیزهایی بود که مورد توجه اهلبیت علیهم السلام قرار داشت، حتی در سختترین شرایط در سرزمین کربلا، آنان - خاندان امام حسین علیه السلام - بهترین الگو برای حفظ حجاب بودند. تا جایی که از هیچیک از اعمال دشمنانشان به اندازه هتک حرمت خیام، آزار و اذیت نشدند.

8. شما را به خدا مواظب اخلاص در کارهایتان باشید. چراکه میزان ارزشمندی عمل و برکت آن به میزان اخلاص آن برای خداست. خداوند هیچ عملی را که از نیت غیرپاک باشد، نخواهد پذیرفت. از نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم روایت شده است که در هنگام هجرت مسلمانان از مکه به مدینه فرمودند: «هر کس به نیت خداوند و رسول او هجرت کرد، به همانسو خواهد رفت و هرکس به قصد اهداف دنیوی رفت، بهسوی دنیا رانده خواهد شد». خداوند به میزان اخلاص انسان در کار، به وی پاداش میدهد، تا جایی که ثواب عمل با اخلاص را - برای هرکس که بخواهد- 700 برابر خواهد کرد. زائران باید در مسیر سفر بسیار یاد خدا کنند و در هر گامی که برمیدارند، اخلاص را همراه کار خود کنند و بدانند که خداوند هیچ نعمتی را بالاتر از اخلاص در اعتقاد، سخن و کار به بندگانش ارزانی نداشته است. تاریخ مصرف عمل بدون اخلاص در همین دنیا به پایان میرسد و عمل خالص برای خداوند متعال پربرکت و جاودانه در این جهان و آن جهان خواهد بود.

9. تمامی مؤمنان بهویژه زنان مؤمنه باید مراعات مقتضیات عفاف را در رفتار، لباس و ظاهرشان بکنند و از هر چیزی که پاکدامنیشان را مخدوش دارد- از قبیل لباسهای تنگ، اختلاطهای زشت و زیور آلات نهی شده- بهشدت پرهیز کنند. علاوه بر این باید لباسهایی بپوشند که در شأن این شعائر مقدس باشد و هیچگونه شائبهای در خصوص عفاف آنها را ایجاد نکند.

10. از خداوند تعالی میخواهیم که مقام حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم، اهلبیت علیهم السلام مطهرش و بندگان برگزیده پیشاز آنان همچون حضرت ابراهیم علیه السلام و خاندان وی را -بهخاطر فداکاری و جهادی که در راه خدا و هدایت خلق داشتند- در دنیا و آخرت افزون و درود و سلام خود را نصیب آنان گرداند.

11. همچنین از خدا میخواهیم زندگی زائران اباعبدالله الحسین علیه السلام را پربرکت گرداند و به بهترین شکل ممکن- همچون عبادت بندگان صالح خود- از آنان قبول بفرماید و سیره و رفتار آنان (زوار) را الگویی برای دیگران قرار دهد و از اهلبیت پیامبر علیهم السلام -که بهترین ولی و مقتدایشان هستند- پاداش بگیرند.

12. باشد که در روز قیامت همه آنان (زائران) توسط امامشان فراخوانده و مورد شفاعت قرار گیرند و شهدایشان نیز با امام حسین علیه السلام و اصحاب وی- که جانبازی کردند و برای ولیشان متحمل رنج و آزار شدند- محشور شوند که او شنونده و اجابتگر است.

والسلام علیکم ورحمةالله وبرکاته

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
پنج شنبه ٠١ آبان ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام