*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > اربعین 2 


اربعین 2 شماره خبر: ٤٠٣٦٤٧ ١٣:٢٥ - 1397/08/15      امام حسین‌ علیه السلام   عظیم‌العظمای عالم ارسال به دوست نسخه چاپي


   امام حسین‌ علیه السلام   عظیم‌العظمای عالم

امام حسین‌ علیه السلام عظیم‌العظمای عالم


نوشته‌ای را درباره حضرت سیدالشهدا از فیلسوف، حکیم و عارف بزرگی خواندم که در این نوشته از آن حضرت به «عظیم‌العظما» تعبیر کرده بود؛ بدین‌معنا که وجود مبارک حضرت سیدالشهدا‌ علیه السلام در شأنیت و هویت خودش از هرچه انسان و شخصیت بزرگ در این عالم است، بزرگ‌تر و والاتر است. از زیارت وارث نیز همین معنا استفاده می‌شود و می‌توان تمام ارزش‌های حضرت آدم‌ علیه السلام و انبیای اولواالعزم را در وجود مبارک امام حسین‌ علیه السلام مشاهده کرد. همانا ایشان بنده‌ای خاص در درگاه الهی است که نه‌تنها جایگاه ویژه‌ای در این عالم دارد. بلکه در عالم بعد نیز از جایگاه ارزشمندی برخوردار است...


نوشتهای را درباره حضرت سیدالشهدا از فیلسوف، حکیم و عارف بزرگی خواندم که در این نوشته از آن حضرت به «عظیمالعظما» تعبیر کرده بود؛ بدینمعنا که وجود مبارک حضرت سیدالشهدا علیه السلام در شأنیت و هویت خودش از هرچه انسان و شخصیت بزرگ در این عالم است، بزرگتر و والاتر است. از زیارت وارث نیز همین معنا استفاده میشود و میتوان تمام ارزشهای حضرت آدم علیه السلام و انبیای اولواالعزم را در وجود مبارک امام حسین علیه السلام مشاهده کرد. همانا ایشان بندهای خاص در درگاه الهی است که نهتنها جایگاه ویژهای در این عالم دارد. بلکه در عالم بعد نیز از جایگاه ارزشمندی برخوردار است.

گریه انبیای الهی بر مصائب کربلا

در روایات رسیده از اهلبیت علیهم السلام آمده که جبرئیل امین از همان زمان حضرت آدم علیه السلام از سوی پروردگار مأموریت یافت که حضرت سیدالشهدا علیه السلام را به حضرت آدم علیه السلام و همه انبیای الهی بشناساند و حادثه کربلا را بهصورت مختصر برای آنها بازگو نماید. امین وحی نیز تمام پیامبران را از این واقعه آگاه نمود و همه آنها بر مصائب این امام مظلوم گریستند.

گریه ارض و سما بر امام حسین علیه السلام

البته تنها پیامبران الهی بر مصائب جانسوز کربلا نگریستند؛ بلکه اهلبیت علیهم السلام هم در زمان ولادت امام حسین علیه السلام اشک ریختند و اندوهگین بودند. گریه بر آن حضرت هیچگاه و در گذر زمان رنگ نباخته و کمرنگ نشده است و همواره دلهای عاشق و مؤمن در رثای او گریه کرده و به سوگ نشستهاند. وقایع کربلا و شهادت این امام و یاران ایشان بهقدری سخت، غمانگیز و جانگداز بوده و هست که به فرموده امام زینالعابدین علیه السلام، تمام موجودات ارضی و سماوی بعداز حادثه عاشورا برای آن حضرت گریستند؛ از همین امر نیز واضح و مبرهن است که گریه بر ایشان و حوادث جانسوز کربلا، موضوعیت و قطعیت دارد و لذا از فرمایشات حضرت امام رضا و بعضی از ائمه علیهم السلام میتوان دریافت که گریه بر حضرت واجب است و نه مستحب. روایات بسیار مهمی دراینباره بیان شده که معتبرترین کتابهای شیعه و غیرشیعه نقل کردهاند.

سفارش ائمه علیهم السلام به زیارت کربلا

آنچه که پساز گریه بر مصائب آن حضرت حائز اهمیت است و اولویت دارد، زیارت آن حضرت است. امامان معصوم علیهم السلام نسبت به زیارت امام حسین علیه السلام و یاران ایشان دستور اکید دادهاند و سفارشاتی را به مؤمنان و عاشقان مکتب اهلبیت علیهم السلام داشتهاند. در این سفارشات آمده است: آنان که توان زیارت حضرت را دارند، فرقی نمیکند که در کدام نقطه از این کره خاکی زندگی میکنند؛ حتی اگر یکبار در طول عمرشان باشد، به زیارت این امام شهید بروند و چنانچه برای آنها میسر است، در سال به دفعات بروند و ایشان را زیارت کنند.

همچنین در این روایات به ثواب عظیم زیارت قبر امام حسین علیه السلام و یاران آن حضرت به تناسب مکلفان اشاره شده است. در برخی روایات چنین ذکر شده است: ثواب هر قدمی که زائر امام حسین علیه السلام از منزل خود تا حرم ابیعبدالله علیه السلام برمیدارد، حال هرمقدار فاصله که بین منزل و حرم باشد، با ثواب یک حج و عمره قبولشده برابری میکند؛ البته در برخی روایات نیز نود حج و عمره قبولشده و یا هزار حج و عمره قبولشده آمده و این اختلاف روایات به تفاوت معرفت و ظرفیت زائر بستگی دارد. گاهی زائر حرم آن حضرت، از امامان معصوم علیهم السلام است و گاهی مؤمنی با درجه والای معرفتی و گاهی نیز مؤمنی با درجه پایینتر ایمانی؛ لیکن نکته مهم و درخور توجه، سفارش و تأکید نسبت به سفر به کربلا و زیارت قبر ایشان است؛ نه اینکه امام را در منزل خود و با خواندن زیارتنامه آن حضرت زیارت کنیم. در حقیقت، مقصود ائمه زیارتی است که موجب زنده نگه داشتن این حادثه جانسوز و دلخراش در ظرف جهان باشد.

 این سفارشی نیست که تنها به زمینیان شده باشد و انسانها به آن فرمان یافته باشند؛ بلکه در کتاب «کاملالزیارات» آمده است که هر شب هفتاد هزار فرشته به امر خداوند متعال، در اول غروب به زیارت حرم حضرت میآیند و در اول فجر به عرش بازمیگردند. تعداد فرشتگان عرش الهی بهقدری زیاد است که تا روز قیامت، فقط یکبار توفیق زیارت حرم ابیعبدالله علیه السلام نصیب آنان میگردد.

زیارت اربعین در روایات

اما آن زیارتی که پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و امامان معصوم علیهم السلام به آن مکرراً و مؤکداً سفارش کردهاند، زیارت امام حسین علیه السلام در چهلمین روز شهادت آن حضرت و یاران باوفای ایشان است. زیارتی که سالهاست مردم با شور و حرارت بسیار در اربعین انجام میدهند؛ بهراستی که این شور و حال زیارت در این روز و جمعیت گسترده مردم بهخواست و هدایت پروردگار متعال صورت گرفته و چنین گردهمآیی در تاریخ بشر و بر روی کره زمین بیسابقه است. اجتماعی خاص و منحصربهفرد با هدفی معنوی و الهی که نظیری را برای آن در هیچ نقطهای از دنیا نمیتوان یافت.

این جمعیت میلیونی هرساله از سراسر جهان در کربلا گردهم آمده و مردمان این سرزمین چه میهماننوازانی هستند و چه زیبا از زائران امام حسین علیه السلام پذیرایی میکنند؛ بهگونهای که هیچ زائری بدون پذیرایی نخواهد ماند و در این خصوص نگرانی ندارد. بسیاری از ساکنان این سرزمین مقدس، خودشان تمکّن مالی چندانی ندارند و در زندگی خویش با مشکلاتی مواجه هستند؛ اما اینان در طول سال، مقداری از پولشان را برای زائران اربعین ذخیره کرده و در این روزها از میهمانان ویژه ابیعبدالله علیه السلام پذیرایی میکنند.

زوار اربعین حسینی، مبلّغان دین الهی

حقیقتاً افرادی که به اینشکل به پیادهروی اربعین میروند و آنان که به این گروهها خدمت میکنند، دین الهی را در پرتو وجود ابیعبدالله علیه السلام تبلیغ مینمایند. شور و اشتیاق مردم در زیارت اربعین به‌‌جایی رسیده که چندسالی است ادیان گوناگونی مانند مسیحیان، زرتشتیان، و حتی گروهی از اهلتسنن نیز بدان جذب شدهاند و هرساله خود را در روز اربعین حسینی به کربلا میرسانند. یقیناً اینان از ثواب زیارت امام حسین علیه السلام بیبهره نخواهند بود و چهبسا همین آمدنها، موجب آشنایی با دین حقیقی خدا باشد و امید است که روزی در پرتو حضورشان در اربعین حسینی در زمره پیروان مکتب اهلبیت علیهم السلام قرار گیرند.

قتلگاه امام حسین علیهم السلام ، محل معراج ملکوتیان

خداوند متعال در قرآن کریم میفرماید: «سُبْحانَ الَّذی أَسْری بِعَبْدِهِ لَیْلاً مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ إِلَی الْمَسْجِدِ الْأَقْصَی الَّذی بارَکْنا حَوْلَهُ لِنُرِیَهُ مِنْ آیاتِنا إِنَّهُ هُوَ السَّمیعُ الْبَصیرُ»؛ منزّه و پاک است آن [خدایی] که شبی بندهاش [محمّد صلی الله علیه و آله و سلم] را از مسجدالحرام به مسجدالاقصی که پیرامونش را برکت دادیم، سیر [و حرکت] داد تا [بخشی] از نشانههایِ [عظمت و قدرت] خود را به او نشان دهد؛ یقیناً او شنوا و داناست» (سوره اسراء، آیه 1).

طبق این آیه و نیز سوره مبارکه نجم، همانا معراج عوالم بالا برای انسان کامل و خلیفةالله الاعظم رخ داده که در بین زمینیان میزیسته است؛ اما روایتی از امام صادق علیه السلام در «کاملالزیارات» که از معتبرترین کتب در 1200سال گذشته است نقل شده؛ ایشان در این روایت فرمودهاند: همانا حسین ما قتلگاه خود را به معراجی برای ملکوتیان مبدل کرد. تنها یکنفر از اهل زمین به معراج رفت که رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم بود؛ ولی هزارانهزار فرشته و ملک مقرب الهی از عالم ملکوت برای معراج [به زمین] به زیارت حرم ابیعبدالله علیه السلام میآیند.

پس، شما ای زائران اربعین! حضرت امام حسین علیه السلام بدانید که چهکار عظیمی توسط شما انجام میشود و این را نیز بدانید که با دستبهدست هم دادن و ساختن جمعیتی چندمیلیونی از زائران اربعین، چه آثار پربرکتی را از خود بهجا میگذارید. بیگمان، این آغاز راه است و جهان در آینده تحت تأثیر منش و رسالت سیدالشهدا علیه السلام و زائران آن حضرت قرار خواهد گرفت و بهزودی چراغ دروغین ادیان و مکتبهای غیرخدایی بهوسیله طوفان ایمان به ابیعبدالله علیه السلام به خاموشی خواهد گرایید و چهبسا در همین اربعین، جهان آماده ظهور امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف، برپایی عدل جهانی و پذیرش مکتب حسینی گردد. انشاءالله.

باش تا صبح دولتش بدمد

کین هنوز از نتایج سحر است

پایگاه اطلاع رسانی استاد حسین انصاریان

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
پنج شنبه ٠١ آبان ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام