*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > اربعین 2 


اربعین 2 شماره خبر: ٤٠٣٦٤٣ ١٣:١٥ - 1397/08/15   حجةالاسلام والمسلمین محمدباقر تحریرینکاتی درباره آداب زیارت  و پیاده‌روی اربعین ارسال به دوست نسخه چاپي


حجةالاسلام والمسلمین محمدباقر تحریرینکاتی درباره آداب زیارت و پیاده‌روی اربعین

حجةالاسلام والمسلمین محمدباقر تحریری


زیارت اربعین یکی از شعائر و مستحبات است که برای آن آداب زیادی نقل شده و مرحوم شیخ عباس قمی در مفاتیح‌الجنان آن‌ها را بیان کرده‌اند. به‌طور خاص برای امام حسین نزدیک به پنجاه ادب ذکر شده که مطلوب است، زائرین این آداب را مطالعه کنند و به کار ببندند...


زیارت اربعین یکی از شعائر و مستحبات است که برای آن آداب زیادی نقل شده و مرحوم شیخ عباس قمی در مفاتیحالجنان آنها را بیان کردهاند. بهطور خاص برای امام حسین نزدیک به پنجاه ادب ذکر شده که مطلوب است، زائرین این آداب را مطالعه کنند و به کار ببندند.

 ما باید به دستورات شرع مقدس التزام داشته باشیم و انجام واجبات الهی و ترک محرمات را در رأس وظایف خودمان بدانیم. ائمه این را از ما خواستهاند تا مخالفین ما نگویند که شیعه مسایل واجب را فدای یک مسئله مستحبی میکند. واجبات فقط نماز خواندن و گرفتن رضایت پدر و مادر و رعایت حقوق دیگران نیست، بلکه مسایل متعددی دارد و محرمات هم همینطور است و از این جهت ما باید با یک آگاهی حرکت کنیم.

یکی از لوازم مهم زیارت، معرفت به مقام امامت و حقیقت زیارت است که این زیارت برای چیست؟ زائر باید بداند این زیارتی است که ما را در مسیر امام قرار میدهد تا ارتباط ما با امام، از جهت اعتقادی و قلبی و عملی و اخلاقی در یک حد لازم و در حال پیشرفت قرار بگیرد. بنابراین دستاندرکاران تنظیم این حرکت نورانی (پیادهروی اربعین) باید به این مسایل توجه داشته باشند که محتوای این حرکت، یک حرکت فرهنگی است که میخواهد حقانیت مکتب اهلبیت را که مکتب ولایت و حکومتداری است، تثبیت کند. از آنجایی که جمهوری اسلامی، ظهوری از این ولایت است، پس معنا ندارد کسی بخواهد اربعین را احیا کند، اما ارتباطی با جمهوری اسلامی و اعتقادی به حقانیت جمهوری اسلامی نداشته باشد، اعتقاد به ولیفقیه و حاکم دینی نداشته باشد. بنابراین شناخت صحیح نسبت به مقام امام حسین، باید این شناختها را هم در پی داشته باشد.

ما باید در کارهایمان نظم دقیقی داشته باشیم و در رفتن و برگشتن، در زیارت کردن و در رسیدگی به دیگران دقت داشته باشم. مسئله ایثار ملت عراق، در این حرکت جلوهگری میکند. عدهای هستند که یک سال اموال خودشان را جمع میکنند تا به زائرین امام حسین خدمت کنند. خود این اشخاص، باید قدر این محبت را بدانند و التزام عملی آنها نسبت به دستورات ائمه در همین ایام و بعد از این ایام محکم باشد. افرادی هم که مهمان اینها میشوند، باید با تمام وجود از آنها تشکر کنند و از ایثار آنها درس بگیرند، و پس از برگشت، این ایثار را نسبت به یکدیگر در زندگی خانوادگی و زندگی اجتماعی و زندگی اقتصادی و در زندگی سیاسی نشان بدهند.

بنابراین ما باید از نعمت اربعین کمال استفاده را ببریم؛ هم مسئولان امر خود را خادم چنین حرکتی بدانند و مخلصانه وسایل رفاه زائرین را مهیا کنند و هم اینکه مردم باید قدرشناس باشند و هر کسی بداند که وظیفهاش چیست؛ بهطوری که فعالیتهای اجتماعی و حکومتی مختل نشود.

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
پنج شنبه ٠١ آبان ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام