*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , روانشناسی, افق خانواده شماره خبر: ٣٩٤٤٥٠ ١٠:٥٨ - 1396/07/19   خانواده، درس و تکلیف شب ارسال به دوست نسخه چاپي


خانواده، درس و تکلیف شب

خانواده، درس و تکلیف شب


فرزندتان را از همان آغاز تحصیل به موفق شدن عادت دهید. در ابتدا ممکن است بچه‌ها مفهوم لزوم موفقیت در تحصیل را به‌درستی نفهمند و اگر بی‌خیال رها شوند، به سرعت به عدم موفقیت و گرفتن نمره‌ی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کم عادت می‎کنند. لازم به اشاره است که تلاش برای موفق بودن کودک با تحریک او به رقابت‌های بی‌جا و مقایسه کردن بچه‌ها با یکدیگر، متفاوت است. شما به عنوان والدین باید در ابتدا فرصت‌هایی فراهم کنید تا فرزندتان مزه‌ی موفقیت را بچشد و یاد بگیرد از پس کاری که باید انجام بدهد برآید. ....

فرزندتان را از همان آغاز تحصیل به موفق شدن عادت دهید. در ابتدا ممکن است بچهها مفهوم لزوم موفقیت در تحصیل را بهدرستی نفهمند و اگر بیخیال رها شوند، به سرعت به عدم موفقیت و گرفتن نمرهی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کم عادت میکنند. لازم به اشاره است که تلاش برای موفق بودن کودک با تحریک او به رقابتهای بیجا و مقایسه کردن بچهها با یکدیگر، متفاوت است. شما به عنوان والدین باید در ابتدا فرصتهایی فراهم کنید تا فرزندتان مزهی موفقیت را بچشد و یاد بگیرد از پس کاری که باید انجام بدهد برآید. کودک خود را عادت بدهید تا با دقت به تکالیفی که برایش تعیین میشود، توجه کند و آنها را با نظم و ترتیب و بهطور کامل انجام دهد. همانطور که قبلاً هم گفتهایم بهتر است کودک لذت از پایان دادن به کارها را در سالهای قبل از آغاز مدرسه، بهتدریج و با کارهای کوچک تمرین کند .

هرچند ممکن است کودک به دلایل گوناگون الزاماً در همهی مقاطع تحصیلی، نتواند همهی تکالیفش را به‌‌طور کامل انجام دهد؛ اما شک نکنید که در سال اول، این کار بسیار عملی است؛ پس بهطور غیرمستقیم دقت کنید و ببینید فرزندتان همهی تکالیفش را بهطور کامل انجام میدهد یا نه . بدون آنکه به جای او کارهایش را انجام دهید، کمک کنید تا خودش کارهایش را بدون کسالت و ناراحتی انجام دهد. در این مورد هر کودکی ویژگیهای خودش را دارد . ما باید به ویژگیهای فرزند خود پیببریم و متناسب با آنها برایش برنامهریزی کنیم.

بپذیرید که مسئولیت واقعی کنترل تکالیف با مدرسه است و معلم و دانشآموز باید در این باره با هم به نوعی کنار بیایند.

شما تنها نقش یاری به فرزند و ایجاد موقعیت برای بهتر درس خواندن را بر عهده دارید. بعضی از والدین فکر میکنند که اگر فرزندشان مرتب در حال درس خواندن باشد، حتماً موفق میشود و برای این کار به او فشار میآورند. یادتان باشد که زیاد خواندن و دایم به کارهای درسی پرداختن نشانهی موفقیت نیست.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
چهارشنبه ٠٢ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام