*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , افق خانواده شماره خبر: ٣٩٤١٨٤ ٠٨:٥٧ - 1396/07/01   مهم‌ترین عوامل کاهنده کیفیت زندگی در زنان نابارور ارسال به دوست نسخه چاپي


مهم‌ترین عوامل کاهنده کیفیت زندگی در زنان نابارور

مهم‌ترین عوامل کاهنده کیفیت زندگی در زنان نابارور


محققان پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی با بررسی ۱۵۵ زن با مشکلات ناباروری که تحت درمان IVF قرار گرفته بودند، دریافتند که زنان با اضطراب و افسردگی شدید، شکست در درمان قبلی و ناباروری با علت ناشناخته، کیفیت زندگی پایین‌تری نسبت به سایر زنان نابارور دارند. ...

محققان پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی با بررسی ۱۵۵ زن با مشکلات ناباروری که تحت درمان IVF قرار گرفته بودند، دریافتند که زنان با اضطراب و افسردگی شدید، شکست در درمان قبلی و ناباروری با علت ناشناخته، کیفیت زندگی پایینتری نسبت به سایر زنان نابارور دارند.

به گزارش ایسنا، ناباروری علاوه بر آنکه یک نقص در سلامت فرد است، بار اجتماعی سنگینی نیز برای زوج نابارور، به خصوص زنان نابارور دارد. این فشار روانی در کنار عوامل درونی باعث کاهش کیفیت زندگی در زنان نابارور میشود.

کیفیت زندگی، اصطلاحی است که برای ارزیابی عمومی افراد و جوامع استفاده شده و با شاخصهای ذهنی و عینی محاسبه میشود. چنین شاخصهایی، نشان دهنده شرایط کلی زندگی افراد و نحوهی نگرش آنها به این شرایط است و با جمعآوری و تحلیل آماری این شاخصها، میتوان به ارزشهای طبقات مختلف اجتماعی پی برد.

به منظور بررسی سطح کیفیت زندگی زنان نابارور و عوامل ایجاد اختلال در آن، دکتر رضا سامانی، دکتر سامان معروفیزاده و آزاده قاهری در پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی به بررسی ۱۵۵ زن با مشکلات ناباروری که تحت درمان IVF (لقاح در شرایط آزمایشگاهی) قرار گرفته بودند، پرداختند.

نتایج این پژوهش که در مجله بینالمللی Psychology, Health & Medicine به چاپ رسیده است، نشان داد اضطراب و افسردگی مهمترین عوامل کاهندهی کیفیت زندگی در زنان نابارور هستند. همچنین علت ناباروری و شکست در درمان یا درمانهای قبلی نیز نقش مؤثری در کاهش کیفیت زندگی این زنان داشتند.

این پژوهش نشان داد: زنان با اضطراب و افسردگی شدید، شکست در درمان قبلی و ناباروری با علت ناشناخته، کیفیت زندگی پایینتری نسبت به سایر زنان نابارور دارند؛ به همین دلیل مشاوره روانشناسی و حمایت روانی از این زنان برای بهبود کیفیت زندگی آنان ضروری است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
چهارشنبه ٠٢ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام