*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , افق خانواده شماره خبر: ٣٩٣٩٠٩ ١١:٤٤ - 1396/06/19   راه حلی برای درمان شخصیت وابسته ارسال به دوست نسخه چاپي


راه حلی برای درمان شخصیت وابسته

راه حلی برای درمان شخصیت وابسته


اختلال شخصیت وابسته یکی از رفتارهای شایع میان افراد بوده که درصورت عدم کنترل آن باعث ایجاد افسردگی خواهد شد. ....

اختلال شخصیت وابسته یکی از رفتارهای شایع میان افراد بوده که درصورت عدم کنترل آن باعث ایجاد افسردگی خواهد شد.

فریبا احدی بیگلو روانشناس عمومی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: انسان موجودی اجتماعی است که تا حدی وابستگی به اطرافیانش به خصوص والدین دارد و زمانی که این حالت شدت یافته و به شکل افراطی بروز کند، باعث ایجاد مشکل و اختلالات رفتاری در فرد خواهد شد.

وی اختلال شخصیت وابسته را در خانمها شایعتر دانست و گفت: ایجاد مشکل در تصمیمگیریهای مستقلانه، اضطراب و عدم مسئولیتپذیری، نیاز شدید و بیش از اندازه برای تأیید شدن نزد دیگران، نیاز شدید به مراقبت و حمایت، ترس از قبول مسئولیت، ایجاد مشکل در ابراز مخالفت در برابر دیگران، ناتوانی در انجام مستقلانهی کارها، نیاز افراطی به حمایت دیگران، عدم تحمل تنهایی، مشغولیت ذهنی مداوم با طرد شدن و تنهایی از ویژگی های مهم شخصیت وابسته است.

احدی بیگلو با اشاره به اینکه احساس رنجش، نداشتن اعتماد به نفس، افسردگی، انفعال، ترس از ابراز احساسات مثبت یا منفی، عدم تحمل وضعیت نامناسب از جمله مشکلات این افراد است، ادامه داد: ترس از جدایی، شانه خالی کردن از انجام کارها توسط این افراد باعث ایجاد اختلال در کارکرد شغلی و روابط اجتماعی شده که در نتیجه حملات شدید اضطرابی را برای این اشخاص به همراه دارد.

این روانشناس گفت: صبر، حوصله، رفتار درمانی، جرأت آموزی، خانواده و گروه درمانی، تلاش برای افزایش قدرت تصمیمگیری و جسارت در انجام کارها و مسئولیتها میتواند کمک بزرگی به افراد دارای اختلال شخصیت وابسته کند.

احدی بیگلو با بیان اینکه درمان اختلال شخصیت وابسته در صورتی که اوضاع مساعدی فراهم باشد، معمولاً نتیجه بخش بوده و این بیماران از درمان استقبال میکنند، تأکید کرد: درمان این افراد به دو دسته دارو درمانی و روان درمانی تقسیم میشود. رفتاردرمانی، شناخت درمانی و روان درمانی بینشی، از جمله درمانهای غیر دارویی هستند که میتوانند به صورت انفرادی، گروهی یا به صورت زوج درمانی اجرا شوند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
چهارشنبه ٠٢ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام