*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > اخبار افق 
اخبار > حتی یک‌درصد واقعیت حوزه‌های علمیه انعکاس داده نشده است


اخبار افق شماره خبر: ٣٩٤٤٠١ ١٤:١٧ - 1396/07/18    آیة‌الله اعرافیمدیر حوزه‌های علمیه ارسال به دوست نسخه چاپي


 آیة‌الله اعرافیمدیر حوزه‌های علمیه

حتی یک‌درصد واقعیت حوزه‌های علمیه انعکاس داده نشده است


عضو شورای‌عالی حوزه‌های علمیه گفت: یکی از مهم‌ترین خط‌مشی‎های حوزه علمیه، انعکاس بازآورده‎های حوزه علمیه در فضای رسانه و فضای مجازی است؛ امروز تمام تلاش‎هایی که در عرصه خبرگزاری‌ها در خصوص انعکاس فعالیت‌ها و عظمت و شکوه حوزه علمیه انجام می‎شود، به اندازه یک‌درصد واقعیت حوزه علمیه هم نیست. ....

عضو شورایعالی حوزههای علمیه گفت: یکی از مهمترین خطمشیهای حوزه علمیه، انعکاس بازآوردههای حوزه علمیه در فضای رسانه و فضای مجازی است؛ امروز تمام تلاشهایی که در عرصه خبرگزاریها در خصوص انعکاس فعالیتها و عظمت و شکوه حوزه علمیه انجام میشود، به اندازه یکدرصد واقعیت حوزه علمیه هم نیست.

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیةالله اعرافی، 10 مهر در دیدار با مدیرعامل و کارکنان خبرگزاری رسا، که حجةالاسلام والمسلمین حسینی کوهساری مدیرمسئول خبرگزاری حوزه نیز در آن حضور داشت، به اقدامات انجام شده در مدیریت جدید حوزه علمیه اشاره کرد و گفت: امروز منشوری برای حرکت حوزه علمیه تدوین شده که سعی داریم با 100 گزارهای که در این زمینه داریم، خطمشی حوزههای علمیه را بر این اساس پیگیری کنیم.

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین این خط مشیها، انعکاس بازآوردههای حوزه علمیه در فضای رسانه و فضای مجازی است؛ امروز تمام تلاشهایی که در عرصه خبرگزاریها در خصوص انعکاس فعالیتها و عظمت و شکوه حوزه انجام میشود، به اندازه یکدرصد واقعیتهای آن هم نیست.

مدیر حوزههای علمیه خاطرنشان کرد: بازآفرینی و ارائه میراث غنی حوزههای علمیه در فضای رسانه و فضای مجازی با رعایت همه دقایق از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ نگاه ما در مدیریت حوزه علمیه آن نیست که به فعالان حوزوی و انقلابی خارج از حیطه مرکز مدیریت حوزه نگاه رقیب داشته باشیم، بلکه بهدنبال همافزایی برای حضوری فعالانه در خدمت حوزه، مرجعیت و رهبری و نظام اسلامی هستیم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: حوزه علمیه در دور جدید فعالیت خود، در زمینه مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی، مراجع عظام، اساتید، طلاب و فضلا، موارد بسیاری را احصا و طرح‏های پرشماری را نیز در این زمینه تدوین کرده است که امسال به دنبال لحاظ کردن 500 اولویت در این زمینه هستیم؛ و برنامه پنجسالهای نیز در نظر گرفتهایم که امید داریم در این دوره انجام دهیم.

آیةالله اعرافی با بیان اینکه منشور حوزه علمیه از جمله فعالیت‏های مهم مدیریت حوزه بوده است، تدوین نظامات جامع حوزه، تدوین برنامه پنجساله، تعریف رشتههای جدید آموزشی و تدوین کارویژههای روحانیت، نظام جامع آموزشهای جامع مهارتی و کاربردی و.. را از جمله برنامههای اقدام شده و یا در دست اقدام حوزه علمیه عنوان کرد و اظهار داشت: در زمینه فقه معاصر نیز فعالیتهای متعددی انجام شده که دروس خارج متناسب با نیازهای عصر جدید و نظام طراحی شود؛ در این زمینه روی 20باب جدید تمرکز داریم که قابل ارتقا است؛ امروز در کنار فقه حکومتی، مباحثی چون فقه اجتماعی و مالی و... مورد نیاز شدید است که باید با استفاده از اساتید و همچنین تربیت نیروهای متخصص به این امر همت بگماریم.

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی در ادامه به دلایل متعدد ماندگاری قیام عاشورا اشاره کرد و یکی از رموز مهم این ماندگاری را مهندسی پیام عاشورا دانست و اظهار داشت: آنچه که سالار شهیدان انجام دادند، باعث ماندگاری اساس تفکر اسلامی شد؛ اگر این حرکت استثنایی انجام نشده بود، جریان اموی تمام هویت اسلام را از بین میبرد و یک اسلام اموی حاکم میشد.

رئیس جامعةالمصطفیالعالمیه یادآور شد: امام حسین علیه‌السلام این تقابل تاریخی را به شکلی مدیریت و حوادث را به شکلی مهندسی کردند که این پیام با این شور، علیرغم صدها سال تلاش برای محو آن، امروز دنیا را فرابگیرد. اگر این تقابل با مهندسی دقیق پیام انجام نمیشد، امروز شاید اثری از اسلام باقی نمانده بود.

عضو شورایعالی حوزه علمیه با بیان اینکه جریان بنیامیه پساز واقعه عاشورا به تاریخسازی و تحریف تاریخ مشغول شد، خاطرنشان کرد: آنچه عاشورا را حفظ کرد، جریان حقیقی اسلام بود؛ در حالیکه راههای زیادی در مقابل امام حسین علیه‌السلام بود، اما آن امام بزرگوار راه شهادت فعال را در مقابل شهادت منفعل انتخاب کردند و همین مسئله باعث یک خیزش تاریخی و فعالانه در نهاد بشریت شد؛ بنابراین باید از این مهندسی پیام عاشورا الگو بگیریم و معارف اسلامی و انقلاب اسلامی را به جهان منعکس کنیم.

ضرورت آمادگی برای مواجهه با جریان عظیم فضا مجازی

بر پایه همین گزارش، حجةالاسلام محققی مدیرعامل خبرگزاری رسا هم در این دیدار، به ارائه گزارشی از فعالیتهای این خبرگزاری پرداخت و گفت: در آینده مرجعیت خبرگزاریها کاهش پیدا کرده، فضای مجازی و شبکه مجازی رشد بیشتری خواهد یافت، لذا در این زمینه باید با ایجاد تغییرات لازم آماده مواجهه با این جریان باشیم.

وی بیان کرد: سایت «فقه حکومتی» از جمله فعالیتهایی است که این خبرگزاری جهت پاسخ به یکی از مطالبات جدی نظام و کشور و انقلاب به حوزه، انجام داده است که این سایت با خروجیهای علمی خود به شکل مکتوب تلاش گسترده‏ای در این بخش داشته است. گفتمانسازی در بخش توسعه دروس فقه حکومتی در حوزه و افزایش کیفی و کمی این دروس که در سالهای اخیر نیز ایجاد شده، نمونهای از موفقیت این طرح بوده است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
شنبه ١٨ مرداد ١٣٩٩
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام
آخرین شماره

افق حوزه عربی (3)

 

ویژه نامه الحاد جدید


ویژه نامه ی اربعین (2)

ویژه نامه بهجت عارفان

 

ویژه نامه ی حکیم الهی

 


 
حکمت ناب
مجموعه درسهای اخلاقی
آیت الله انصاری شیرازی قدس سره

 
 
رسم پارسایی
مجموعه درسهای اخلاقی
آیت الله اشتهاردی قدس سره

افق حوزه|اخبار افق|سرمقاله|در محضر نور|اخلاق در حوزه|عطر يار|سخن بزرگان|فرزانگان|رواق شهیدان|اخبار کوتاه حوزه|اخبار کوتاه ایران|اخبار کوتاه جهان|بین الملل|مقاله|مصاحبه|همگام با مدارس و مراکز|با شما|گزارش تصویری|افق خانواده|پاسخ استاد