*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > گل‌های زندگی 


چگونه با همسر لج‌باز برخورد کنیم؟
چگونه با همسر لج‌باز برخورد کنیم؟
گفت‌وگوی صمیمانه با همسر خود در مورد خواسته‌ها و نیازهایش، می‌تواند کمک مؤثری در کاهش لج‌بازی او باشد. یک روان‌شناس خانواده، در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت: با رعایت نکاتی در برخورد با همسر لج‌باز می‌توان این رفتار را در او تا حد زیادی کاهش داد. ....
 ١٣:١٠ - 1395/08/20 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
نگاهی به برخی آثار معنوی و اجتماعی روزه
حجةالاسلام ابراهیم اخوی
نگاهی به برخی آثار معنوی و اجتماعی روزه
برنامه‌های اسلام، این آخرین نسخه از سعادت انسان، برای رسیدن او به خوشبختی جاودانه است؛‌ سعادتی که گستره‌ای به پهنای دنیا و آخرت دارد. در این میان، روزه عبادتی است که در ره‌پویی بشر به سوی کمال و تعالی نقش بسزایی دارد. در این مقاله برآنیم تا گوشه‌ای از آثار سازنده روزه بر زندگی انسان را در دو بعد معنوی و اجتماعی بررسی کنیم. ....
 ١١:٣٠ - 1395/04/10 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
شعر مناسبتی
اميد و آرزو
گذشت عمر گران يارم نيامد قرار اين دل زارم نيامد اگر جمعه بود روز حضورش گذشت جمعه که سالارم نيامد
 ١٠:٢٦ - 1394/03/07 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
گلهای زندگی شماره 100
کودکان را نترسانید!
دکتر نسرین امیری، روان‌پزشک و فوق‌تخصص روان‌پزشکی کودک و نوجوان و استادیار دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، درباره علت ترس کودکان و نحوه جلوگیری از آن توضیحاتی داده است که در ادامه می‌خوانید.
 ٠٩:٥٧ - 1392/08/09 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
گل‌های زندگی شماره 96
به بچه‌ها باج ندهيد!
شاید شما هم با بچه‌هایی مواجه شده باشید که برای انجام هر کار ساده‌ای، حتی کارهایی که از وظایف اصلی آن‌ها محسوب می‌شود، شرط و شروط می‌گذارند. والدین هم به شرط‌هایی که فرزندانشان برای مسواک‌زدن، خوردن یا خوابیدن می‌گذارند، حساسیت نشان نمی‌دهند و آن‌ها همین‌طور به این باج‌گرفتن‌ها عادت می‌کنند تا وقتی به...
 ١٠:٠٠ - 1392/06/23 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
گلهای زندگی شماره 91
اهميت کتابخواني براي کودکان با صداي بلند
برانگيختن تخيل: هنگامي‌که براي کودک کتاب مي‌خوانيد، آن‌ها بايد از ذهن خود براي خلق صحنه‌هاي داستان و آنچه در آن رخ مي‌دهد، استفاده کنند. همچنين ممکن ‌است از پيش‌بيني واکنش شخصيت‌ها يا ساختن پايان‌هاي ديگري براي داستان لذت ببرند. گسترش دايره واژگان: مي‌توانيد کتابي که کمي ‌از ...
 ٠٩:٢٥ - 1392/04/18 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
گل‌های زندگی شماره 89
عزت نفس کودکان را بالا ببريد!
عزت ‌نفس بالا، کودک را در مقابل مشكل‌هايي که در زندگي با آن‌ها روبرو خواهد شد، مصون مي‌كند. کودکاني که درمورد خودشان نظر مثبتي دارند، در مواجهه با تعارض‌ها و مقاومت در برابر فشارهاي منفي بهتر عمل مي‌کنند. اين کودکان به آساني به خنده مي‌افتند، از زندگي لذت مي‌برند و واقع‌گرا و معمولاً خوش‌بين هستند.
 ١١:١٩ - 1392/03/20 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
گل‌های زندگی شماره 82
چگونه الگوي مناسبي براي فرزندانمان باشيم؟
ضمير بچه‌ها مانند يک لوح سفيد و خالي است و مي‌توان به سادگي بازتاب رفتار ما بزرگ‌ترها را در لوح پاک وجودشان ديد. روان‌پزشکان کودک عقيده دارند آنچه والدين و اطرافيان نزديک يک بچه انجام مي‌دهند يا مي‌گويند، مي‌تواند تأثير مستقيمي بر شکل‌گيري شخصيت او داشته باشد.
 ٠٩:٢٨ - 1391/12/01 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
گل‌های زندگی شماره 81
چگونه به پرسش‌هاي کودکان پاسخ بدهيم؟
معمولاً از سن 3 سالگي، سؤال‌هاي بچه‌ها از والدينشان شروع مي‌شود كه گاهي خسته‌كننده است و والدين نمي‌دانند چطور به آن پاسخ دهند. دکتر نسرين اميري فوق‌تخصص روانپزشکي کودک و نوجوان در اين‌باره توضيحاتي داده‌ است که در ادامه مطلب آن را مي‌خوانيد.
 ١٠:٣٧ - 1391/11/28 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
گل های زندگی شماره 74
جملاتي که نبايد به کودکان گفت!
والدين گاهي كلمات و جمله‌هايي در رابطه با بچه‌ها به كار مي‌برند که مي‌توانند زيان‌هاي جبران‌ناپذيري بر روح و روان آن‌ها داشته باشند.
 ١٠:٢٨ - 1391/08/20 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
گلهای زندگی شماره 69
سؤال‌های مهم برای مادران باردار
* آيا خوردن تن ماهي براي مادر باردار يا جنين ضرر دارد؟ * مصرف چه مقدار نوشيدني حاوي کافئين در اين روزها مجاز است؟* آيا مصرف فراورده‌هاي گوشتي در دوران بارداري مجاز است؟* مي‌توان در دوران بارداري از قرص‌هاي مسکن استفاده کرد؟
 ٢٢:٢٨ - 1391/06/10 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
گل های زندگی شمار 68
اطمینان از سلامت قلب نوزاد
اولين کساني كه نوزاد را پس از تولد مي‌بينند، كادر پزشكي زايمان هستند، پزشك زنان و زايمان و پزشك متخصص نوزادان متوجه شرايط نوزاد مي‌شوند و با شنيدن صداي قلب نوزاد در بدو تولد مي‌تــوانند مشكل‌هاي قلبي احتمالي را تشخيص و اطلاع دهند.
 ٠٥:٤٨ - 1391/05/26 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
گلهای زندگی شماره 60
خانواده‌ها اختلالات روانی کودکان را جدی بگیرند
اغلب تصور مي‌شود فقط بزرگسالان هستند که دچار مشکلات روحي و رواني مي‌شوند و اگر گفته شود که کودکان هم دچار اختلالات رواني مي‌شوند، با تعجب والدين روبه‌رو مي‌شويم.
 ٢١:٣٦ - 1391/04/26 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
گل های زندگی شماره 65
به حريم خصوصی بچه‌هـا احتـرام بگذاريـد
آموزش حريم خصوصي از دوران کودکي، يعني از حدود 4 سالگي به بعد، امکان‌پذير است. اگر پدر و مادر بتوانند در سال‌هاي ابتداي کودکي، يعني حدود 1 تا 2 سالگي، محل خواب فرزندان را جدا کنند، به‌طور حتم مشکل آن‌چناني هم با آموزش حريم خصوصي به بچه‌ها پيدا نخواهند کرد.
 ١٢:٤٢ - 1391/04/11 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
گل های زندگی شماره 62
اوتــيــســـم
اختلال «اوتيستيک» در گروهي از اختلالات روان‌پزشکي کودکان به نام طيف «اختلال اوتيسم» يا «اختلال نافذ رشدي» قرار مي‌گيرد.
 ١٢:١٣ - 1391/02/27 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
آموزش نظم به فرزندان
نظم و ترتیب از امور بسیار مهم در زندگی فردی و اجتماعی است و باید آن را از سنین سه یا چهار سالگی به کودکان آموزش داد. نظم و انضباط باید هم در رفتارهای کودک، تحصیل و کارهای روزمره او وجود داشته باشد و هم در فکر و اندیشه و احساسات و عواطف او.
 ١٧:٤٨ - 1391/02/13 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
گل های زندگی شماره 60
خوابگردی در کودکان
بسياري از پدر و مادرها درباره خوابگردي کودک چيز زيادي نمي‌دانند و هنگام روبروشدن با آن، دچار ترس و اضطراب مي‌شوند؛ در حالي‌که، خوابگردي آنقدرها هم مشکل جدي‌اي نيست.
 ١٨:٢٣ - 1391/01/31 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
گل های زندگی شماره 58
کج‌خلقی کودکان، واکنش والدین
بهترین برخورد با کج‌خلقی کودکان اين است كه آرامش‌تان را حفظ کنيد. به ياد داشته باشيد که کج‌خلقي او،‌ طبيعي است و شما در ايجاد آن مقصر نيستيد. مشکل اين نيست که پدر يا مادر بدي هستيد يا پسر يا دخترتان مشکلي دارد. فريادکشيدن يا كتك‌زدن کودک، فقط باعث بدترشدن وضعيت مي‌شود.
 ١٩:١٨ - 1390/12/23 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
گل های زندگی شماره 57
وقتی عزیزی را از دست می‌دهیم!
مرگ، جزو جدايي‌ناپذير زندگي تمام ما انسان‌هاست که از ابتداي خلقت بشر با انسان‌ها همراه بوده و تا ابد هم خواهد بود. مواجهه با مرگ عزيزان و کساني که دوستشان داريم، از مسايلي است که تمام ما انسان‌ها با آن دست‌وپنجه نرم خواهيم کرد.
 ١٦:٢٢ - 1390/12/10 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
گل های زندگی شماره 57
دقت در خرید اسباب بازی
بسياري از والدين، هنگام خريد اسباب‌بازي فقط از ديد خود به آن نگاه مي‌کنند و چون از نظر خودشان اسباب‌بازي قشنگ و زيباست، آن را براي کودک تهيه مي‌کنند، بدون توجه به اينکه اين اسباب‌بازي متناسب با سن کودک است يا نه؟ يا اصلاً ارزش آموزشي و رشدي براي کودک دارد؟
 ١٦:١٧ - 1390/12/10 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
گل های زندگی شماره 56
مراحل تنبیه اخلاقی کودک
تنبیه، آخرین روش تربیتی است؛ یعنی مربی (والدین) همه راه‌ها را رفته ‌است، و هر روش‌ دیگری را اعمال کرده است و از وسایل مختلف کمک گرفته است، ولی تربیت‌شونده هنوز رهنمون نشده است. این است که تنبیه به عنوان آخرین روش مطرح است.
 ١٢:٠٤ - 1390/12/04 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
گل‌های زندگی شماره 50
سلامت عاطفی
تحقیقات نشان می‌دهد که تعداد حالت‌هایی که صورت در اثر عواطف مثبت و منفی به خود می‌گیرد، بسیار زیاد است. کودک گروه کاملی از هنرمندان ماهیچه‌ای در صورت دارد که انواع مختلف و نامحدود احساسات را بر بوم نقاشی صورتش نقاشی می‌کنند.
 ١٢:٥٥ - 1390/09/12 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
گل‌های زندگی شماره 47
نگرش صحیح پشتوانه تربیت سالم
شيوه برخورد و تعامل ما انسان‌ها با مسائل مختلف پيرامون خويش، متأثر از نوع نگاه و نگرش ماست. اگر نگرش ما اصولي و مطابق با واقع باشد، برخورد سنجيده و تعامل سالمي خواهيم داشت و اگر نگاه ما غيرواقع‌بينانه و ناصواب باشد، در راه رسيدن به اهداف مطلوب خود، سر از بيراهه در خواهيم آورد.
 ١٨:١٨ - 1390/07/27 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
دل‌نوشته شماره 46
یا اباصالح‌ المهدی ادرکنی!
در دوران غيبت شما، وظايفي دارم از جنس عشق که با عمل‌کردن به آن وظايف، راهي به سوي شما، برايم گشوده خواهد شد.
 ١٢:١١ - 1390/07/13 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
 ١١:٢٨ - 1390/07/13 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
گلهای زندگی شماره 48
تقويت هـوش کـودکـان
شد اين هوش به چهار غذاي اصلي مغز مربوط است: اکسيژن، تغذيه مناسب، دوست‌داشتن و اطلاعات. کمبود هرکدام از اين غذاها به ترديد در کفايت شخصي و نفرت از خود و ديگران منتهي مي‌شود. وجود مقادير فراوان اين غذاها به اعتماد به نفس، رضايت از خود و دوست‌داشتن خود منتهي مي‌شود، که بيانگر هوش شخصي بالا هستند. اين هوش در موقعيت‌هاي فراواني، از جمله در ...
 ٠٩:٢١ - 1390/08/18 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
پنج شنبه ٣٠ شهريور ١٣٩٦
جستجوی وب
کانال تلگرام
کانال تلگرام